Basın Bültenleri



Yeni PrenaTest® express ile riskli gruptaki anne adayları bir hafta içinde test sonuçlarını alabiliyor.

 

LifeCodexx genetik analiz için en son teknolojiyi kullanarak bekleme süresini yarı yarıya azaltıyor.


01 | 10 | 2013


Constance Almanya - LifeCodexx yeni PrenaTest ® express ile, riskli gruptaki anne adaylarına bir hafta içinde test sonucunu vererek bekleme sürelerini kısaltıyor. PrenaTest ® express, anne kanında fetal trizomi 13, 18 ve 21’i belirleyen, Avrupa'nın ilk non-invaziv moleküler genetik kan testi olan PrenaTest ®’in en yeni versiyonudur.


LifeCodexx, genetik analiz için en son teknolojiyi kullanarak, bir hafta içinde test sonucunu belirleyebilir ve bu nedenle annelerin stresli bekleme süresini yarı yarıya azaltabilir. Sonuç verilemez ise, anne adayı hiçbir ücret ödemeden kan testini iptal edebilir.

 

PrenaTest®  express başlangıçta yalnızca Almanya'da kullanıma sunulmuştur, bir deneme aşamasından sonra da diğer Avrupa ülkelerinde tanıtılacaktır.

 

PrenaTest ® express  ve PrenaTest ®, fetal trizomi riski olan ve dokuzuncu gebelik haftasından sonraki anne adaylarına önerilmektedir. Ayrıca, Almanya'da PrenaTest ® yaptırmak isteyen anne adaylarının tarafsız bilgi ve genetik danışmanlık alması gereklidir.

 

LifeCodexx AG CEO'su Dr Michael Lutz "PrenaTest®‘in yeni « express » seçeneği ile, doktorların Pazartesi günü kan alıp ve aynı hafta Cuma günü test sonucu hakkında hastasına bilgi vermesi artık mümkün" şeklinde belirtmekte ve anne adaylarına "Yeni PrenaTest® express ile non-invaziv prenatal tanı alanındaki yeniliklerde liderlik gösteriyor." diye eklemektedir.

PrenaTest ® ve PrenaTest ® express kan testleri sadece Almanya'da yapılmakta ve Avrupa Birliği In Vitro Diagnostik Direktiflerinin gerektirdiği yüksek kalite standartlarına uyarak çalışılmaktadır. 


Bugüne kadar, yaklaşık 6000 anne adayı PrenaTest®‘i tercih etmiştir. Tüm numunelerin sadece binde 2’den daha azında tekrara rağmen test sonucu verilememiştir. Birçok ülkede özel sağlık sigortaları test analizi için maliyetleri karşılamaya başlamıştır. PrenaTest ® Avrupa, Asya ve Orta Doğu'daki birçok ülkede mevcuttur.

 

PrenaTest® Hakkında

Non-invazif moleküler genetik bir test olan PrenaTest®, yeni nesil DNA dizileme temeline dayanan teknikle, anne kanından fetal trizomi 21’i çok yüksek bir doğrulukla tespit edebilmektedir.   %0.14 gibi düşük orandaki yanlış pozitiflik değeriyle, fetal malformasyonların erken dönemde tanısının koyulmasını sağlar ve etkilenmemiş gebeliklerin gereksiz invazif işlemlere maruz kalmasına engel olur.  Dolayısıyla, PrenaTest®, mevcut prenatal tanı metodlarını tamamlayan, girişimsel olmayan, en son teknoloji bir prenatal tanı yöntemi olup, amniyosentez gibi invazif tanı metodlarının işleme bağlı fetal kayıp riskini taşımaz. “Alman serbest prenatal tıp uzmanları Derneği” (Bundesverband niedergelassener Pränatalmediziner, BVNP), “Alman Tıbbi Genetik Derneği” (German Society of Human Genetics -gfh) ve “Uluslararası Prenatal Tanı Derneği” (International Society for Prenatal Diagnosis - ISPD)’nin tavsiyelerine göre pozitif çıkan sonuçların invazif işlemlerle doğrulanması gerekmektedir.  PrenaTest®, özellikle trizomiler açısından risk taşıyan ve 9. gebelik haftasını (9+0) geçmiş anneler içindir. Ayrıca, Alman Genetik Tanı Kanunu ve Genetik Tanı Komisyonunun yönergeleri doğrultusunda, Almanya’da PrenaTest® yaptırmak isteyen annelerin karar verme aşamasında, konu hakkında yetkin bir uzman aracılığı ile, tarafsız ve yönlendirmesiz olarak yardım ve genetik danışmanlık almaları gerekmektedir.

 

LifeCodexx AG Hakkında 
LifeCodexx AG, yeni nesil DNA dizileme tekniğine dayanan klinik olarak onaylanmış moleküler genetik tanı testleri üzerinde yoğunlaşan bir Alman bilim firmasıdır. 2011 yılında firma, Sequenom, Inc. (ABD) ile ortaklık yaparak Avrupa’da prenatal laboratuvar test hizmetlerinin ticarileştirilmesini gerçekleştirmiştir.

 

Basın Sözcüsü
Elke Decker MSc. MBA
Stratejik Pazarlama Müdürü, İletişim ve Ticari Yönetim
e.decker(at)lifecodexx.com
Tel. +49 173 31 30 780