Basın BültenleriSequenom, GATC yan kuruluşu LifeCodexx ile Avrupa lisanslaması konusunda anlaştı.

11 | 09 | 11

San Diego, Kaliforniya, ABD / Konstanz, Almanya

Yenilikçi genetik analiz çözümleri sunan Sequenom, Inc. (NASDAQ: SQNM),bugün, klinik olarak onaylanmış yeni nesil diagnostik ürünler geliştiren LifeCodexx ile işbirliğini duyurdu. Şirketler, laboratuvarda geliştirilmiş Trizomi 21 testinin geliştirilmesi ve Almanya, Avusturya, İsviçre, Lihtenştayn ve diğer olası ülkelerde uygulanması konusunda işbirliği anlaşmasına vardı.

Sequenom'un LifeCodexx'le yaptığı anlaşma, invazif olmayan prenatal tanı alanında Avrupa'daki ilk ticari birliktelik olma önemini taşıyor. Sequenom, LifeCodexx'e 5 yıllık anlaşma dahilinde, anne kanında serbest dolaşan fetal DNA'dan invazif olmayan anöploidi testini geliştirme ve ticari kullanıma sunma hakkını veren EP0994963B1 ve EP2183693A1 nolu Avrupa patentlerini veriyor. Anlaşmaya göre LifeCodexx başlangıçta yapılacak belli bir miktar ödemenin yanında yıllık ve satılan test başına Sequenom'a ödeme yapacak.

"Bu anlaşma sayesinde patentli testimizin lisans haklarını uluslararası yayma fırsatı bulacağız ve buna LifeCodexx gibi yüksek kaliteli bir laboratuvar'la başladığımız için heyecanlıyız." diyen Sequenom CEO'su Harry F. Hixson sözlerine şöyle devam etti: "Bu, bir ortağımıza Trizomi 21 testini ticarileştirmeye izin veren ilk Amerika dışı anlaşmamız. Testi pazara sunabilmek ve 2011 şirket hedeflerimize ulaşabilmek için de önemli bir adım."

LifeCodexx CEO'su Dr. Michael Lutz, anlaşma konusundaki düşüncelerini şöyle ifade ediyor: "Sequenom'un Avrupa'daki ilk partneri olmaktan ve bu testi pazara sunmaktan mutluyuz. Dr.Dennis Lo ve takımı tarafından geliştirilen, trizomi 21 ve diğer anöploidilerin shotgun sekanslama tekniğiyle non-invazif tespitinin temelini oluşturan bilgiler, bu testin klinik olarak uygulanması için bizi güçlü bir pozisyona getirmiştir. Bu anlaşma, trizomi 21 testi için yeni başladığımız klinik geçerlilik çalışmamızı güçlendirmiştir ve ilk testimizi 2011 sonunda yapmaya yönelik hedefimiz için büyük önem taşımaktadır.