Basın Bültenleri


PrenaTest Avrupa, Orta Doğu ve Asya'da 30'dan fazla ülkede uygulanmaya başladı.


13 | 12 | 2012Almanya, Avusturya, Lihtenştayn ve İsviçre’de başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanan, anne kanından fetal trizomi 21’i tespit eden Avrupa’nın ilk non-invazif moleküler genetik kan testi PrenaTest, şimdi Türkiye, Macaristan, Bulgaristan, Ukrayna ve Rusya’daki jinekoloji klinikleri ve özel sağlık kurumlarında da uygulanmaya başladı. Kan testi, fetal trizomi 21 riski taşıyan 11. haftayı geçmiş gebelere, genetik danışmanlık sonrası önerilebiliyor.


Önümüzdeki haftalarda PrenaTest; Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Estonya, Letonya, Litvanya, Makedonya, Montenegro, Polonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya’nın yanında Azerbaycan, Bahreyn, Mısın, İran, Irak Ürdün, Küveyt, Lübnan, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’da uygulamaya geçecek.

LifeCodexx, tüm bu ülkelerde laboratuvar hizmeti veren ve IVD ürünler temin eden deneyimli temsilcileriyle iş birliği anlaşmalarş yaparak, PrenaTest'in kliniklere ve muayenehanelere ulaştırılmasını sağlayacaktır. Testin yapılabileceği hastaneler ve kliniklerin listesi LifeCodexx websitesinden bulunabilir. Bu liste sürekli güncellenmektedir.


 “Testi uygulamaya başladığımız üç aylık süre zarfında, Gebeliği fetal anöploidiler için riskli olarak sınıflandırılan pek çok kadının PrenaTest’e yoğun ilgi gösterdiğini gördük. Klinik partnerlerimizin yardımıyla artık non invazif moleküler genetik kan testimizi kadınlara kendi ülkelerinde sunma fırsatını elde ettik.” Diyen LifeCodexx CEO’su Dr.Michael Lutz sözlerine şöyle devam ediyor: “Kan testimizin en önemli özelliklerinden biri, Avrupa Birliği’nin In-Vitro Diagnostik yönetmeliklerine tam uygun olarak yüksek kalite standartları içerisinde sunulmasıdır.”


PrenaTest, fetal trizomi 21’i tespit edebilen, Avrupa’daki tek non-invazif moleküler genetik kan testi olup, CE işareti almak için gerekli tüm değerlendirmeleri başarı ile tamamlayarak Avrupa Birliği IVD direktifleri doğrultusunda yeterliliğini kanıtlamıştır.


Uygulanmaya başlandığı 2012 yılının Ağustos ayından bu yana, 1000’den fazla PrenaTest analizi gerçekleştirildi. 2013 başlarında LifeCodexx’in kan testi trizomi 13 ve 18’i de tespit edebilecek. Bu yeni uygulamalar da, Avrupa IVD direktiflerinin gerektirdiği üzere, veri analizi kısmında CE onaylı olacaktır.