Basın BültenleriPrenaTest® piyasaya sunulduğundan beri yaklaşık 1000 anne tarafından tercih edildi.

LifeCodexx'in trizomi 21'i tespit eden kan testi artık 150'nin üzerinde prenatal tanı merkezi ve klinik tarafından sunulmaktadır.


15 | 11 | 2012Uygulanmaya başlamasını takiben ilk 3 ay, 1.000’e yakın gebe fetal trizomi 21’i saptamak için Avrupa’nın ilk non-invazif moleküler genetik kan testi olan PrenaTest’i tercih etmiştir. Doğmamış bütün çocuklar trizomi 21 riski taşımaktaydı.  Gebeler,  Almanya, Avusturya, İsviçre başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerindelerdi. Almanya, Avusturya, Lihtenştayn ve İsviçre’de 150’yi aşkın yetkili doğum öncesi uygulama kliniği PrenaTest’i önermektedir, bu Ağustos itibari ile klinik sayısı iki katına ulaşacaktır. Almanya’da birkaç özel sağlık sigortası firmaları PrenaTest maliyetini geri ödemektedirler.


Bugüne kadar yapılan PrenaTest analizlerinin değerlendirmesi sonucunda testi yaptıran kadınların %97’sinin büyük çoğunluğu 21’in varlığı ile ilgili rahatladıklarını göstermiştir.  Analiz edilen kan örneklerinden sadece %1,5 kadarı fetal trizomi 21 taşımaktaydı. Bilindiği kadarıyla, bu pozitif sonuçlar, Uluslararası Prenatal Tanı Birliği (ISPD), Alman İnsan Genetiği Birliği gibi Bundesverband Niedergelassener Pränatalmediziner (BVNP)’ın tavsiyeleri ne uygun olarak amniyosentez ile doğrulanmışlardır. Kan örneklerinin %1,5’u serbest fetal DNA miktarının düşük olması nedeniyle rapor edilememiştir.


LifeCodexx AG’nin Bilim Memur Şefi, Dr. Wera Hofmann açıklamalarında “bu sonuçlar, özellikle ilk üç aylık tarama için tamamlayıcı olan PrenaTest’in açıkça ne kadar yararlı olduğunu göstermektedir, çünkü çok az gebe gerçekten invazif teste ihtiyaç duymaktadır ve hamilelikleri süresince oldukça erken dönemde rahatlamaktadırlar. Bu metod yüksek kaliteli bir rutin laboratuvar işlemi olarak kurulmuştur, şu sıralar örneğin alınması ve raporlama arasındaki zamanı azaltmak için oldukça yoğun çalışmaktayız. Hastaya olabilecek en kısa sürede sonuç vermeyi amaçlamaktayız.”


LifeCodexx AG’nin yönetici şefi, Dr. Michael Lutz açıklamalarında, “şimdiye kadar yapılan kan testlerinin sayısı, doktorların kadınlar için invazif tanı prosedürüne karşı Prenatest’e duydukları güvenin arttığını göstermektedir. Yakında test, trizomi 13 ve 18’in saptanması içinde güvenilir olacak. Hekimler, gebe ve doğmamış çocuğu için hiçbir risk oluşturmadan otozomal trizomilerin en yaygın 3 tipini saptayabileceklerdir.”


PrenaTest, Avrupa Birliği’nin in-vitro tanı talimatı koşulları açısından verimliliği kanıtlanmış, CE sertifikası için istenen uygunluk değerlendirme işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamış, fetal trizomi 21’in saptanması için Avrupa’da uygulanan tek non-invazif moleküler genetik kan testidir.  LifeCodexx, Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinde de testin kullanılabilirliğini genişletmeyi değerlendirmektedir.


PrenaTest® Hakkında

Non-invazif moleküler genetik bir test olan PrenaTest®, yeni nesil DNA dizileme temeline dayanan teknikle, anne kanından fetal trizomi 21’i çok yüksek bir doğrulukla tespit edebilmektedir.   Dolayısıyla, PrenaTest®, mevcut prenatal tanı metodlarını tamamlayan, girişimsel olmayan, en son teknoloji bir prenatal tanı yöntemi olup, amniyosentez gibi invazif tanı metodlarının işleme bağlı fetal kayıp riskini taşımaz. PrenaTest®, özellikle trizomiler açısından risk taşıyan ve 12. gebelik haftasını (12+0) geçmiş anneler içindir. Ayrıca, Alman Genetik Tanı Kanunu ve Genetik Tanı Komisyonunun yönergeleri doğrultusunda, Almanya’da PrenaTest® yaptırmak isteyen annelerin karar verme aşamasında, konu hakkında yetkin bir uzman aracılığı ile, tarafsız ve yönlendirmesiz olarak yardım ve genetik danışmanlık almaları gerekmektedir.

LifeCodexx AG Hakkında / www.lifecodexx.com
LifeCodexx AG, yeni nesil DNA dizileme tekniğine dayanan klinik olarak onaylanmış moleküler genetik tanı testleri üzerinde yoğunlaşan bir Alman bilim firmasıdır. 2011 yılında firma, Sequenom, Inc. (ABD) ile ortaklık yaparak Avrupa’da prenatal laboratuvar test hizmetlerinin ticarileştirilmesini gerçekleştirmiştir. Basın Sözcüsü

Elke Decker MSc. MBA
Stratejik Pazarlama Müdürü, İletişim ve Ticari Yönetim
e.decker(at)lifecodexx.com
Tel. +49 173 31 30 780