4
Prenatest

İKİLİ TEST ve ENSE KALINLIĞI (NT)

İkili test ile gebelik sırasında anne kanında tespit edilen iki farklı hormon değerine bakılır. PAPP-A, hCG hormon değerleri, ense kalınlığı ölçümü, gebelik haftası ve anne yaşı ile birleştirilerek bir risk değeri elde edilir. En doğru sonuç için 11 – 14. Gebelik haftaları arasında ölçümler alınır ve değerlendirilir.
PAPP-A hormonunun düşük olması, hCG hormonunun ise yüksek olması Down Sendromu – Trizomi 21 için riski yükseltir. Ultrasonda “Ense kalınlığı” değerinin 3 mm üzerinde ölçülmesi, başta Down sendromu – Trizomi 21 olmak üzere kromozom anomalileri için riski ciddi oranda yükseltir.

Normal sınırlarda bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi YEŞİL alanda bulunuyor.Orta riskli bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi SARI alanda bulunuyor.Yüksek riskli bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi KIRMIZI alanda bulunuyor.

 

Basitçe ikili test sonucunuzun yeşil, sarı veya kırmızı alanlardan hangisine girdiğine bakarak bir fikir edinebilirsiniz. Ancak her halükarda Kadın Doğum uzmanı ile görüşerek testinizin detayları hakkında bilgi almanız önerilir. Düşük riskli çıkan sonuçlarda ultrason ile gebeliğin takip edilmesi yeterli olacaktır. Orta veya yüksek riskli çıkan sonuçlarda  ise ileri analizlere geçilmesi önerilir. Amniyosentez (göbekten iğne batırılarak su alınması) veya serbest fetal DNA testleri  - PrenaTest ile bu durum netleştirilebilir, ortaya çıkan endişe giderilebilir. Amniyosentez yani su alma işlemi anne ve bebek için çeşitli riskler taşıdığından dolayı, serbest fetal DNA testi - PrenaTest yapılabilir, anne ve bebeğe herhangi bir zarar olmadan yüksek doğruluk ile net sonuç alınabilir.