4
DocÖrnek Sonuç Raporu DocBilgilendirme Broşürü DocTanıtım Broşürü

MaterniT21 Plus Test nedir?"


DEĞERLİ HER GEBELİK İÇİN, ÖZEL BİR GENETİK TEST

Hamilelik, hayatınızda bir kaç kez yaşayabileceğiniz çok değerli bir deneyimdir. Hamile olduğunuzu öğrenmenizi takiben gebelik takibi dahilinde doktorunuz tarafından size farklı testler önerilecektir. Standart tarama testleri genetik bozukluklar hakkında sadece bir risk oranı verir. Amniyosentez gibi girişimsel işlemler ile net sonuç alınabilir ama az da olsa düşük riski taşırlar. Günümüzde ise en son teknolojiyi kullanarak doktorunuz size farklı test seçenekleri sunabilir.


MATERNIT21 PLUS TESTİ

Sequenom Laboratuvarlarında geliştirilmiş ve girişimsel olmayan MaterniT21 PLUS testi, genetik bozukluklar için yüksek risk taşıyan anne adaylarına önerilir.
Son teknoloji serbest fetal DNA analizine dayanan test, çok yüksek doğrulukta “normal” veya “anormal” şeklinde anlaşılır sonuçlar verir. Analiz sırasında bebeğe ait milyonlarca hücre parçacığının sayımı yapılır ve başta Down Sendromu olmak üzere birçok genetik bozukluk saptanabilir.

 


DOĞRU VE NET BİLGİYE ULAŞIN

Bebeğinizin sağlığı hakkında en geniş genetik bilgiye MaterniT21 PLUS testi ile erken gebelik haftalarında ulaşabilirsiniz. Diğer bütün tarama testleri sadece birer risk oranı veya yüzde verirken, MaterniT21 PLUS testi en son teknolojik imkanları kullanarak size kısa sürede doğru ve net bilgiyi verebilir.


KROMOZOM BOZUKLUKLARI VE MİKRODELESYONLAR

Trizomi 21 olarak da bilinen Down sendromu, 21. kromozomun üçüncü bir kopyasının bulunması durumunda görülen bir genetik bozukluktur. Down sendromu insanlar arasında en sık görülen kromozom anormalliğidir..

Daha ender rastlanan genetik bozukluklardan | “mikrodelesyon sendromları” ise bir kromozomun belirli bir bölgesinin silindiği veya eksik olduğu durumlarda görülür.
Günümüzde mikrodelesyonların prenatal tanısı için amniyosentez veya koryonik villüs örneklemesi (CVS) gibi işlemler gereklidir. Fakat bu girişimsel işlemlere bağlı olarak az da olsa gebeliğin zarar görmesi yani sağlıklı bir bebeğin kaybedilme ihtimali vardır.
Amniyosentez ve CVS her gebelikte uygulanmadığı için , bir bebekte mikrodelesyon sendromu olduğunu anlamak ve tanı koymak için yıllar geçmesi gerekebilir.
MaterniT21 PLUS testi bu mikrodelesyonları gebeliğin 10. haftası gibi erken bir dönemde tespit edebilir.


İKİZ VE ÜÇÜZ GEBELİKLER

MaterniT21 PLUS testi, ikiz gebeliklerde de aynı şekilde yüksek doğruluk oranına sahiptir. 300.000’den fazla örnek çalışılmış ve 10.000’den fazla ikiz gebeliğe net sonuç verilmiştir. MaterniT21 PLUS testi hiçbir kısıtlama olmaksızın tüp bebek (IVF - ICSI - Donasyon) işlemlerinden sonra güvenle kullanılabilir.
MaterniT21 PLUS testi, üçüz gebeliklerde de uygulanabilmektedir ancak testi yaptırmadan önce mutlaka danışmanlık almanız önerilir.


MİKRODELESYON TESTİ

MaterniT21 PLUS testi, gebeliğin 10. haftası itibariyle birçok kromozomal bozukluğu ve mikrodelesyon sendromlarını tespit edebilen ilk prenatal testtir. Bu sendromların birçoğunun ortak özelliği zeka geriliği ve hayatı tehdit eden ciddi organ anomalilerinin olmasıdır. Bu değerli bilgi sayesinde doktorunuz doğumdan önce sizi bilgilendirecek, önerilerini paylaşacak ve gerekli önlemleri alabilecektir. 


MaterniT21 PLUS testi bugün için aşağıda listesi verilen sendromlarla ilgili raporlama yapabilmekte olup, yakın zamanda birçok hastalık daha bu listeye eklenecektir.

İlgili hastalığın üzerine tıklayarak daha detaylı bilgilere  ve ek kaynaklara ulaşabilirsiniz.
 

BÜTÜN PRENATAL GENETİK TESTLER AYNI DEĞİLDİR.

Sequenom laboratuvarlarında geliştirilmiş MaterniT21 PLUS testi diğer tüm testlerden farklıdır. Detaylı serbest fetal DNA analizi ile bebeğe ait hücre parçacıkları incelenir ve nadir görülen birçok genetik bozukluk için net sonuç elde edilir.

Sonuç verme oranı en yüksek testtir. Yani yeterli sayıda hücre parçacığı saptandığında tekrar kan örneği alınmasına gerek kalmamaktadır. Sonuçlar doktorunuza net, sade ve anlaşılır bir şekilde; “normal” veya “anormal” olarak raporlanmaktadır.

Örneğinizin Sequenom laboratuvarlarına ulaşmasından sonra yaklaşık 7 gün içerisinde sonucunuz doktorunuza iletilecektir.
Bebeğiniz hakkında çok önemli genetik bilgilere, gebeliğinizin erken haftalarında ve doğru bir şekilde ulaşabilmek için MaterniT21 PLUS testini tercih ediniz.

  Daha fazla bilgi,
daha erken
Net ve anlaşılır sonuçlar İlk seferde
sonuş alın


TEK BİR KAN TESTİ İLE GENETİK BOZUKLUKLAR HAKKINDA GENİŞ BİLGİ
Girişimsel olmayan, zararsız işlem.

Bebeğe ait hücre parçacıklarını analiz etmek için anneden alınan kan örneği kullanılır. Herhangi bir düşük riski yoktur.

Net ve anlaşılır sonuçlar.

Çok sayıda kromozom bozukluğu için “normal” veya “anormal” olarak sonuç verebilen tek prenatal testtir.Bu değerli bilgi, doktorunuza net bir şekilde aktarılır.

Bilginin getirdiği huzur ve rahatlık.

Gebeliğin 10. haftasından itibaren yapılabilir. Bu kadar erken bir dönemde genetik bozukluklar hakkında bilgi sahibi olmak, doğuma kadar kalan süreyi rahat ve huzurlu bir şekilde geçirmenizi sağlar.

İlk seferde sonuç alın.

MaterniT21 PLUS testi, ilk kan alımında sonuç verme oranı en yüksek testtir. Örneklerin %1’inden daha azında yetersiz hücre parçası olması nedeniyle tekrar kan alımı gerekebilir. Sonuçlar genellikle kan örneğinin laboratuvara ulaşmasından sonra 7 gün içinde verilir.

MaterniT21 plus test hakkında daha detaylı bilgi almak ve testi yaptırmak için doğrudan bilgilendirme ekibimize ulaşabilirsiniz.

MaterniT21 plus ve diğer serbest fetal DNA testleri hakkında daha detaylı tıbbi bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan tıbbi danışmanımız Uzm. Dr. Sanlı ERKAN 'a haftanın her günü 08.30 – 21.30 saatleri arasında aşağıda belirtilen numaradan ulaşabilirsiniz;
Down Sendromu (Trisomy 21) açısından riskli çıkan ikili test ,üçlü test veya dörtlü tarama testi sonuçlarınızı günün her saati WhatsApp yoluyla ileterek uzman doktorumuzdan ve genetik test bilgilendirme ekibimizden danışmanlık alabilirsiniz. Ekibimiz size en kısa sürede dönüş yapacaktır.WhatsApp
0533 474 21 64 (Uzm. Dr. Sanlı Erkan)

İletişim Formu
MaterniT21 Plus test hakkında merak ettiğiniz soruları ve kendi durumunuzu aşağıdaki kutucuklara kolayca işaretleyin, Sorularınızı cevaplamak için genetik test bilgilendirme ekibimiz sizlere hızlıca ulaşsın.
MaterniT21 Plus, serbest fetal DNA testi hakkında genel bilgi almak istiyorum.
Hiçbir riskim yok, yaşım genç, sadece emin olmak için tedbir amaçlı MaterniT21 Plus test yaptırmak istiyorum.
Yaşım 35 üzerinde, başka hiçbir risk görülmedi, tedbir amaçlı olarak MaterniT21 Plus test yaptırmak istiyorum.
Tahlilimde Down Sendromu (Trizomi 21) için risk çıktı, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum. Bebeğimi riske atmadan, serbest fetal DNA testi – MaterniT21 Plus testini nasıl yapabilirim?
İkili tarama testim normaldi ama üçlü / dörtlü testte Down Sendromu (Trizomi 21) için risk çıktı, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum.
Tahlilimde Edward / Patau Sendromu (Trizomi 18 / 13) için risk çıktı, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum.
Ultrasonda ense kalınlığı görüldü, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum. Bebeğimi riske atmadan, serbest fetal DNA testi – MaterniT21 Plus testini nasıl yapabilirim?
Detaylı ultrason incelemesinde bazı şüpheli bulgular görüldü (kalpte parlaklık, beyinde kist, böbrekte genişleme, ARSA bulgusu, tek arter tek ven, ense kalınlığı, burun kemiğinde kısalık, kemiklerde kısalık, vb) göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum.
MaterniT21 Plus– serbest fetal DNA testini en yakın nerede yaptırabilirim? (Lütfen aşağıdaki mesaj alanına bulunduğunuz yeri yazınız)
MaterniT21 Plus– serbest fetal DNA testinin fiyatı nedir?
MaterniT21 Plus– serbest fetal DNA test bedelini Özel Sağlık Sigortaları karşılıyor mu?
MaterniT21 Plus– serbest fetal DNA testinin sonucunu kaç günde alabilirim?
  (Lütfen sağdaki 5 haneli yazıyı giriniz)