DocSigorta Dilekçe Örneği DocTJOD Uzman Görüşü DocÖrnek Sonuç Raporu

Özel Sağlık SigortalarıAmerika Birleşik Devletlerinde, Sequenom Moleküler Tıp Merkezi tarafından 17 Ekim 2011’de uygulanmaya başlanan MaterniT21, birçok özel sigorta şirketi tarafından geri ödeme kapsamına dahil edilmiştir. Aynı test patentli olarak LifeCodexx Laboratuvarı tarafından Almanya’da PrenaTest® tescilli markasıyla Ağustos 2012’den itibaren kullanıma sunulmuş ve Avrupa’da benzer şekilde özel sigortalarca ödenmeye başlanmıştır.

  Bu aşamada 3 önemli şartın sağlanması gereklidir;

 • Mevcut gebeliğin riskli grupta yer alması yani tıbbi bir gerekliliğin olması, 
 • Özel Sigorta poliçesinin gebeliğin başlangıcından “önce” yapılmış olması,
 • Poliçe içeriğinde “Gebelik Teminatı” ve “Ayaktan Tedavi” teminatlarının bulunması gereklidir.

 • Amerikan Obstetri ve Jinekoloji Derneği (ACOG) ve Maternal Fetal Tıp Derneğinin (SMFM) yayımlamış olduğu ortak Komite görüş raporu ve bu rapora paralel olarak Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin yayımladığı uzman görüşüne göre bu testin aşağıda listelenen riskli durumlarda önerilebileceği bildirilmiştir:


 • Anne yaşının 35 yaş veya üzerinde olması
 • Ultrasonda genetik bozukluk riskini işaret eden bulguların saptanması
 • Önceki gebelikte genetik bozukluk hikayesinin bulunması
 • İkili, üçlü veya dörtlü tarama testlerinden birinde yüksek riskin saptanması
 • Ebeveynlerde veya ailede genetik bozukluk bulunması halinde

 • Eğer yukarıda belirtilen risklerden en az birisi mevcut ise bu sayfada bulunan Özel Sigorta Dilekçe Örneğini gebeliğinizi takip eden doktora onaylatabilir veya benzer bir dilekçe yazdırabilirsiniz. Örnek Sonuç Raporu ve TJOD Uzman Görüşü ile birlikte sigortacınıza iletebilirsiniz.

   

  Belirtilen şartları sağlayan anne adaylarının PrenaTest bedelleri  poliçe limitleri dahilinde karşılanmaya başlanmıştır;  Özel sağlık sigortanız son bir yılda yapıldıysa veya gebelikten sonra başlatıldıysa geri ödeme almanız çok düşük bir ihtimaldir. Bu durumda masrafların tarafınızca karşylanması gerekmektedir. Örnek belgeler sigortacınıza bir fikir vermek amacıyla düzenlenmiş olup, geri ödeme alacağınız anlamına gelmez.


  Özel sigorta şirketleri henüz PrenaTest bedellerini karşılayamadıklarını belirtmiş olsalar da bireysel olarak her sigortalı dosyasını oluşturarak geri ödeme için başvurusunu yapabilir. Lütfen en güncel bilgiler için bireysel sigorta danışmanınıza ulaşın.


  PrenaTest ve diğer serbest fetal DNA testleri hakkında daha detaylı tıbbi bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan tıbbi danışmanımız Uzm. Dr. Sanlı ERKAN 'a haftanın her günü 08.30 – 21.30 saatleri arasında aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz;
  Down Sendromu (Trisomy 21) açısından riskli çıkan ikili test ,üçlü test veya dörtlü tarama testi sonuçlarınızı günün her saati WhatsApp yoluyla ileterek uzman doktorumuzdan ve genetik test bilgilendirme ekibimizden danışmanlık alabilirsiniz. Bilgilendirme ekibimiz size en kısa sürede dönüş yapacaktır.


  WhatsApp
  0533 474 21 64 (Uzm. Dr. Sanlı Erkan)

   

  İletişim Formu
  PrenaTest hakkında merak ettiğiniz soruları ve kendi durumunuzu aşağıdaki kutucuklara kolayca işaretleyin, Sorularınızı cevaplamak için genetik test bilgilendirme ekibimiz sizlere hızlıca ulaşsın.
  PrenaTest, serbest fetal DNA testi hakkında genel bilgi almak istiyorum.
  Hiçbir riskim yok, yaşım genç, sadece emin olmak için tedbir amaçlı PrenaTest yaptırmak istiyorum.
  Yaşım 35 üzerinde, başka hiçbir risk görülmedi, tedbir amaçlı olarak PrenaTest yaptırmak istiyorum.
  Tahlilimde Down Sendromu (Trizomi 21) için risk çıktı, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum. Bebeğimi riske atmadan, serbest fetal DNA testi – PrenaTest nasıl yapabilirim?
  İkili tarama testim normaldi ama üçlü / dörtlü testte Down Sendromu (Trizomi 21) için risk çıktı, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum.
  Tahlilimde Edward / Patau Sendromu (Trizomi 18 / 13) için risk çıktı, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum.
  Ultrasonda ense kalınlığı görüldü, göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum. Bebeğimi riske atmadan, serbest fetal DNA testi – PrenaTest nasıl yapabilirim?
  Detaylı ultrason incelemesinde bazı şüpheli bulgular görüldü (kalpte parlaklık, beyinde kist, böbrekte genişleme, ARSA bulgusu, tek arter tek ven, ense kalınlığı, burun kemiğinde kısalık, kemiklerde kısalık, vb) göbekten su aldırma (Amniyosentez) istemiyorum.
  PrenaTest – serbest fetal DNA testini en yakın nerede yaptırabilirim? (Lütfen aşağıdaki mesaj alanına bulunduğunuz yeri yazınız)
  PrenaTest – serbest fetal DNA testinin fiyatı nedir?
  PrenaTest – serbest fetal DNA test bedelini Özel Sağlık Sigortaları karşılıyor mu?
  PrenaTest – serbest fetal DNA testinin sonucunu kaç günde alabilirim?
    (Lütfen sağdaki 5 haneli yazıyı giriniz)