4
Prenatest

İKİLİ, ÜÇLÜ ve DÖRTLÜ TARAMA TESTLERİ
Gebelik sırasında başta Down Sendromu – Trizomi 21 olmak üzere farklı hastalıkların olup olmadığını anlamak için çeşitli tarama testleri yapılmaktadır. Bu testlerin istenmesinin esas amacı anne karnındaki bebekte bir sorun olup olmadığını gebeliğin erken haftalarında tespit etmek ve gerekli önlemleri almaktır. Gebelik takibinizi yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı uygun haftalarda tarama testleri isteyecek ve değerlendirecektir. Bu sayfalarda gebelik takibi sırasında istenen testler hakkında bir ön bilgi verilmesi amaçlanmıştır.

 

İKİLİ TEST ve ENSE KALINLIĞI (NT)
İkili test ile gebelik sırasında anne kanında tespit edilen iki farklı hormon değerine bakılır. PAPP-A, hCG hormon değerleri, ense kalınlığı ölçümü, gebelik haftası ve anne yaşı ile birleştirilerek bir risk değeri elde edilir. En doğru sonuç için 11 – 14. Gebelik haftaları arasında ölçümler alınır ve değerlendirilir.
PAPP-A hormonunun düşük olması, hCG hormonunun ise yüksek olması Down Sendromu – Trizomi 21 için riski yükseltir. Ultrasonda “Ense kalınlığı” değerinin 3 mm üzerinde ölçülmesi, başta Down sendromu – Trizomi 21 olmak üzere kromozom anomalileri için riski ciddi oranda yükseltir.

Normal sınırlarda bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi YEŞİL alanda bulunuyor.

 

 

Orta riskli bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi SARI alanda bulunuyor.

 

Yüksek riskli bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi KIRMIZI alanda bulunuyor.Basitçe ikili test sonucunuzun yeşil, sarı veya kırmızı alanlardan hangisine girdiğine bakarak bir fikir edinebilirsiniz. Ancak her halükarda Kadın Doğum uzmanı ile görüşerek testinizin detayları hakkında bilgi almanız önerilir. Düşük riskli çıkan sonuçlarda ultrason ile gebeliğin takip edilmesi yeterli olacaktır. Orta veya yüksek riskli çıkan sonuçlarda  ise ileri analizlere geçilmesi önerilir. Amniyosentez (göbekten iğne batırılarak su alınması) veya serbest fetal DNA testleri  - PrenaTest ile bu durum netleştirilebilir, ortaya çıkan endişe giderilebilir. Amniyosentez yani su alma işlemi anne ve bebek için çeşitli riskler taşıdığından dolayı, serbest fetal DNA testi - PrenaTest yapılabilir, anne ve bebeğe herhangi bir zarar olmadan yüksek doğruluk ile net sonuç alınabilir.

ÜÇLÜ TEST
Üçlü test ile gebeliğin 16 -19. haftaları arasında üç farklı hormon değerine bakılır. Günümüzde üçlü testin öncelikli olarak istenme sebebi AFP hormonuna bakarak nöral tüp defekti yani beyin – omurga ile ile ilgili anomalileri saptamaktır.  Anne yaşı, gebelik haftası ve hormon değerlerine göre Down Sendromu – Trizomi 21, Edward Sendromu – Trizomi 18 ve Nöral Tüp Defekti için risk değerleri hesaplanır.
AFP hormonunun yüksek olması Nöral Tüp Defekti riskini arttırırken, hCG hormonunun yüksek olması Down Sendromu – Trizomi 21 için riski yükseltir. Her üç hormon değerinde düşüklük olması ise daha nadiren görülen Edward sendromu – Trizomi 18 için riski arttırır.

Orta riskli bir ÜÇLÜ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi SARI alanda bulunuyor.

 

 

DÖRTLÜ TEST
Dörtlü test ile gebeliğin 16 -19. haftaları arasında dört farklı hormon değerine bakılır. Üçlü testte değerlendirilen üç hormona ek olarak “İnhibin-A” hormonu da eklenerek testin doğruluğu biraz daha arttırılmıştır. Benzer şekilde anne yaşı, gebelik haftası ve 4 farklı hormon değerlerine göre Down Sendromu – Trizomi 21, Edward Sendromu – Trizomi 18 ve Nöral Tüp Defekti için risk değerleri hesaplanır.
AFP hormonunun yüksek olması Nöral Tüp Defekti riskini arttırırken, İnhibin-a ve hCG hormonlarının yüksek olması Down Sendromu – Trizomi 21 için riski yükseltir. Tüm hormon değerlerinde düşüklük olması ise daha nadiren görülen Edward sendromu – Trizomi 18 için riski arttırır.

Yüksek riskli bir DÖRTLÜ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi KIRMIZI alanda bulunuyor.


 

PrenaTest ve diğer serbest fetal DNA testleri hakkında daha detaylı tıbbi bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan tıbbi danışmanımız Uzm. Dr. Sanlı ERKAN 'a haftanın her günü 08.30 – 21.30 saatleri arasında aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz;
Down Sendromu (Trisomy 21) açısından riskli çıkan ikili test ,üçlü test veya dörtlü tarama testi sonuçlarınızı günün her saati WhatsApp yoluyla ileterek uzman doktorumuzdan ve genetik test bilgilendirme ekibimizden danışmanlık alabilirsiniz. Bilgilendirme ekibimiz size en kısa sürede dönüş yapacaktır.