4
Prenatest

Kan Uyuşmazlığı Halinde Anne Karnındaki Bebeğin Rh Kan Grubunun Tespiti


GEBELİK SIRASINDA BEBEĞİN RH KAN GRUBUNA BAKILMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?


http://laboratories.sequenom.com/sites/laboratories.sequenom.com/files/styles/large/public/Mother-and-Daughter-Reading-Together.jpg?itok=2rAWghviAnne adayının kan grubunun Rh negatif olması, eşinin ise Rh pozitif olması halinde bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığını tespit etmek çok büyük önem taşır. Gebeliği takip eden uzman doktor basit bir koldan kan alma işlemi talep ederek bebeğin Rh kan grubunu öğrenebilir ve alınan sonuca göre gebelik takibini planlayabilir.

Eğer bebeğin kan grubu Rh negatif olarak tespit edilirse anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı yoktur ve herhangi bir ek tedavi gerekmez. Anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmasına gerek kalmaz. Gebelik bu açıdan risk taşımaz ve normal takibe devam edilir.


Eğer bebeğin kan grubu Rh pozitif olarak tespit edilirse anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı riski vardır ve bebeğin korunması için kan uyuşmazlığı iğnesinin mutlaka yapılması gereklidir. Gebelik çok daha yakından takip edilir ve bebekte kan uyuşmazlığının neden olabileceği ultrason bulguları aranır.

RH KAN GRUBU NEDİR?

İnsanlarda 4 farklı kan grubu görülür: A, B, AB veya O. Ayrıca kan hücrelerinin üzerinde Rh faktörü varlığına göre Rh pozitif veya Rh negatif olarak da gruplandırılır. Avrupalıların %85'i, Afrika ve Hispaniklerin %92 - 98'i, Asyalı ve Amerika yerlilerin ise %98-99'u Rh pozitiftir.

RH UYGUNSUZLUĞU NEDİR?

Rh uygunsuzluğu, anne Rh negatif, bebek ise Rh pozitif olduğu durumda gelişir. Gebelik sırasında anne kanına geçen bebeğe ait Rh pozitif kan hücreleri annenin bağışıklık sistemini uyarır ve antikor üretimini başlatır. Bu antikorlar ise bebeğe ait kan hücrelerini parçalar. Bu duruma Rh kan uyuşmazlığı denir.

Normalde ilk gebelikte herhangi bir sorun olmaz. Ancak, özellikle doğum sırasında bebeğe ait kan hücreleri fazla oranda anne kanına karışır ve annenin bağışıklık sistemi antikor üretimine başlar. Bir sonraki gebelikte Rh kan uyuşmazlığına bağlı sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca amniyosentez gibi girişimsel işlemler ve erken gebelik haftalarındaki düşükler de bu duruma yol açabilir.  

RH KAN UYUŞMAZLIĞI HALİNDE NE OLUR?

Rh kan uyuşmazlığı gelişmesi halinde bebekte sarılık, anemi, beyin hasarı ve kalp yetmezliği görülür. Hatta tedavi edilmediği durumlarda bebeğin ölümüne yol açar.


KAN UYUŞMAZLIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

http://laboratories.sequenom.com/sites/laboratories.sequenom.com/files/styles/large/public/Screen%20Shot%202013-08-06%20at%203.58.07%20PM.png?itok=hfQxMZyFEğer kan grubunuz Rh negatif ve bebeğinizin kan grubu Rh pozitif ise, gebeliğinizi takip eden uzman doktor kan uyuşmazlığı gelişmesini engellemek için genellikle 28. gebelik haftasında ve doğumdan sonra 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi (Rh Ig) yapacaktır.

Eğer sizde Rh antikorlarının mevcut olduğu ve Rh kan uyuşmazlığının zaten geliştiği tespit edilirse, uzman doktorunuz sizden ileri tetkikler isteyecek ve bebeğin sağlık durumunu çok daha yakından takip edecektir. İlerleyen haftalarda amniyosentez, doppler ultrason ve hatta kordosentez gibi işlemler uygulanacaktır. 


RH KAN GRUBU TESPİTİ NASIL YAPILIR?


Rh kan grubu tespiti, 10. gebelik haftasından itibaren, anneden koldan basit bir kan alma işlemi sayesinde yapılabilir. Özel bir serbest fetal DNA tüpüne 10 ml kan örneği alınır ve hemen analiz için genetik tanı laboratuvarına gönderilir. Laboratuvarda bebeğe ait serbest fetal DNA ayrıştırılır ve Rh kan grubunu belirleyen gen bölgesine bakılır.
 
Gebelik takibinizi yapan uzman doktor, gebeliğinizin erken haftalarında bu Rh kan grubu tayini yapan testi isteyerek bebeğinizin Rh pozitif mi yoksa Rh negatif mi olduğunu öğrenebilir. Bu sayede gebeliğinizin nasıl takip edileceğini planlar. Eğer bebek Rh negatif ise gebeliğiniz risksiz bir şekilde izlenebilir. Eğer bebek Rh pozitif ise gebeliğinizin çok daha yakından takibi gerekir.

RH KAN GRUBU TESTİNİN SINIRLARI

Hiçbir test mükemmel değildir. Her ne kadar Fetal Rh kan grubu testi çok yüksek doğrulukta olsa da her yapılan testte sonuç verilemeyebilir ve bebeğe ait serbest fetal DNA elde edilemediği durumlarda anneden tekrar kan örneği alınması gerekebilir.

Bebeğin Rh negatif olması annede Rh uygunsuzluğu gelişmeyeceği anlamına gelmez. Bu sebeple gebelik takibinizin uzman bir doktor tarafından takibi mutlaka gereklidir.

Rh kan grubu testi ile ilgili bilgilendirme broşürümüzü de inceleyebilirsiniz.

Rh Kan Grubu testi hakkında daha detaylı tıbbi bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan tıbbi danışmanımız Uzm. Dr. Sanlı ERKAN 'a haftaiçi mesai saatlerinde aşağıda belirtilen numaradan ulaşabilirsiniz.
Kan uyuşmazlığı açısından riskli çıkan test sonuçlarınızı günün her saati WhatsApp yoluyla ileterek uzman doktorumuzdan ve genetik test bilgilendirme ekibimizden danışmanlık alabilirsiniz. Ekibimiz size en kısa sürede dönüş yapacaktır. 

İletişim Formu
Rh Kan grubu testi hakkında merak ettiğiniz soruları ve kendi durumunuzu aşağıdaki kutucuklara kolayca işaretleyin, Sorularınızı cevaplamak için genetik test bilgilendirme ekibimiz sizlere hızlıca ulaşsın.
Rh Kan grubu testi hakkında genel bilgi almak istiyorum.
Kan grubum Rh NEGATİF, eşimin kan grubu Rh POZİTİF, İlk gebeliğim, daha önce hiç düşüğüm yok, yine de emin olmak ve bebeğimin Rh grubunu öğrenmek için test yaptırmak istiyorum.
Kan grubum Rh NEGATİF, INDIREKT COOMS TEST sonucum da NEGATIF, doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldu, şimdiki gebeliğimde bebeğimin Rh grubunu öğrenmek için test yaptırmak istiyorum.
Kan grubum Rh NEGATİF, INDIREKT COOMS TEST sonucum POZITIF çıktı, şimdiki gebeliğimde bebeğimin Rh grubunu öğrenmek için test yaptırmak istiyorum.
Rh Kan grubu testini en yakın nerede yaptırabilirim? (Lütfen aşağıdaki mesaj alanına bulunduğunuz yeri yazınız)
Rh Kan grubu testinin fiyatı nedir?
Rh Kan grubu test bedelini Özel Sağlık Sigortaları karşılıyor mu?
Rh Kan grubu testinin sonucunu kaç günde alabilirim?
  (Lütfen sağdaki 5 haneli yazıyı giriniz)

 

REFERANSLAR

1. ACOG Practice Bulletin No. 75. Management of Alloimmunization. August 2006. Vol 108. 457 - 464.

2. Bombard AT, Akolekar R, Farkas DH, VanAgtmael AL, et al. 2011. Fetal RHD genotype detection from circulating cell-free fetal DNA in maternal plasma in non-sensitized RhD negative women. Prenat Diagn. 31(8):802-808.

3. Moise KJ, Boring NH, O’Shaunessy R, et al. Circulating cell-free fetal DNA for the detection of RHD status and sex using reflex fetal identifiers. Prenat Diagn.2012 Dec:1-6.

4. Finning KM, Martin PG, Soothill PW, Avent ND. 2002. Prediction of  fetal D status from maternal plasma: introduction of a new noninvasive fetal RHD genotyping service. Transfusion. 42(8):1079-1085.